2022/04/20

Uratować życie może każdy z nas! 👮

Dnia 20.04 klasy mundurowe rozpoczęły częścią teoretyczną szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, poprowadził je mł. asp. Lesław Pakosz -  funkcjonariusz Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie. Młodzież z zainteresowaniem słuchała m.in. o rozpoznaniu i zasadach działania w poszczególnych stanach zagrożenia życia i zdrowia, a także o sposobach prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dzieci i dorosłych.

Wczoraj, być może przyszli policjanci i żołnierze, mieli możliwość ćwiczenia masażu serca na fantomie oraz użycia automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED, które na czas zajęć użyczył Związek Strzelecki "Strzelec". Ćwiczenia praktyczne odbywały się przez cały dzień, w małych grupach tak, aby każdy z uczniów miał możliwość samodzielnego wykonania czynności związanych z przywróceniem krążenia i oddechu. Zdobyta przez licealistów wiedza być może w przyszłości uratuje komuś życie.

Jak ważne jest udzielenie szybkiej i prawidłowej pomocy przedmedycznej wiedzą służby, które na co dzień zajmują się ratowaniem ludzkiego życia i zdrowia. Jednak często osoby postronne, które są świadkami zdarzenia, jeszcze przed przyjazdem służb ratunkowych, muszą udzielić pierwszej pomocy. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas znał podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy i nie bał się zastosować ich w praktyce. Pamiętajmy, że podjęte przez nas działania, mogą uratować komuś życie.

Galeria zdjęć: