2022/08/28

Relacja uczestników praktyk zawodowych w EME AERO ✈

Uczniowie klas 2TC, 3TCP oraz 3TCG odbywali wakacyjne praktyki zawodowe w firmie patronackiej EME AERO. Pierwsza grupa zdobywała doświadczenie w dniach od 4 do 28 lipca, druga natomiast od 1 do 26 sierpnia.

W pierwszym tygodniu odbywaliśmy szkolenia bhp, ppoż, FOD (Foreign Object Damage) z czynnika ludzkiego i prawa lotniczego. Zostaliśmy także oprowadzeni po całym zakladzie, opisano nam dokładnie wszystkie działy w firmy oraz mogliśmy zobaczyć pracę na hamowni silników lotniczych.

W drugim tygodniu przechodziliśmy kurs języka angielskiego na którym ćwiczyliśmy gramatykę, umiejętności słuchania i czytania ze zrozumieniem, słownictwo oraz uczyliśmy się angielskich nazw części i modułów silnika oraz narzędzi.

W trzecim tygodniu zostaliśmy podzieleni na 4 grupy. Dwie z nich zostały przydzielone do ,,klatki" szkoleniowej gdzie pracowaliśmy przy trzech modułach silnika- Gearbox'ie, Angeli i HPC (High Pressure Compressor). Mieliśmy możliwość korzystania z dokumentacji której używają mechanicy oraz uzupełnialiśmy takie same dokumenty serwisowe jak oni. Dwie pozostałe grupy zostały przydzielone na Test Cell, logistykę i Tooling. Stażyści na hamowni mieli okazje zobaczyć testowanie silnika oraz pomagali mechanikom w ostatnich pracach na silniku. Grupa z logistyki miała za zadanie kompletowanie skrzynek na części lotnicze. Tooling pomagał w zamawianiu, przyjmowaniu i zarządzaniu częściami i urządzeniami potrzebnymi przy obsłudze silnika.

W czwartym tygodniu nastąpiła zmiana i 2 grupy z MRO (klatki) przeszły na hamownie/logistykę/Tooling i na odwrót.

Oprócz uczniów z naszej szkoły była również grupa osób z Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie, świetnie się z nimi dogadywaliśmy więc to tylko umiliło praktyki. Mieliśmy również zapewnione obiady co było miłym akcentem w trakcie
8 godzinnej pracy.

Staż oceniamy bardzo dobrze, było to niezapomniane doświadczenie dzięki któremu dużo się dowiedzieliśmy i nauczyliśmy. 😀

Uczniowie klas 2TC, 3TCP i 3TCG

Galeria zdjęć: