2020/01/20

Przygotowanie z j─Özyka angielskiego - Erasmus+ Ostava ­čĆÖ´ŞĆ

W dniach 3, 10, 13 oraz 14 stycznia 2020 roku uczniowie wyje┼╝d┼╝aj─ůcy na sta┼╝ do czeskiej Ostravy uczestniczyli w zaj─Öciach z j─Özyka angielskiego bran┼╝owego z zakresu mechatroniki oraz informatyki.┬á

Zaj─Öcia te odbywa┼éy si─Ö w ramach┬á przygotowania do sta┼╝u zawodowego realizowanego z programu Erasmus ÔÇ×M┼éodzi technicy z r├│wnymi szansami zawodowymi w UEÔÇŁ. Podczas zaj─Ö─ç ch┼éopcy pracowali w grupach przygotowuj─ůc prace projektowe prezentuj─ůce zagadnienia bezpiecze┼ästwa pracy, jak r├│wnie┼╝ znaki i symbole u┼╝ywane na r├│┼╝nych stanowiskach w zak┼éadach pracy. Czytali te┼╝ teksty o robotach i sonarach. Ciekawym zadaniem by┼éo uzupe┼énianie fiszek ze s┼éownictwem bran┼╝owym, kt├│remu towarzyszy┼éy kr├│tkie filmy instrukta┼╝owe w j─Özyku angielskim.

Ten spos├│b nauki okaza┼é si─Ö skuteczny i uczniowie zapami─Ötali wi─Ökszo┼Ť─ç s┼éownictwa bran┼╝owego. Uczniowie wykonywali te┼╝ obliczenia u┼╝ywaj─ůc nazw symboli matematycznych i liczb w j─Özyku angielskim. Du┼╝o emocji wywo┼éa┼éo uzupe┼énianie Europass CV ÔÇô ┼Ťwiadomo┼Ť─ç swoich mocnych stron oraz nabytych umiej─Ötno┼Ťci okaza┼éa si─Ö przydatna w przygotowaniu tego dokumentu. Ch┼éopcy pracowali w grupach i parach poznaj─ůc s┼éownictwo z zakresu baz danych, tworzenia stron internetowych, j─Özyk├│w i r├│┼╝nych aspekt├│w programowania oraz r├│┼╝nic pomi─Ödzy poszczeg├│lnymi urz─ůdzeniami peryferyjnymi i sieciami.┬á

Zaj─Öcia doskonali┼éy umiej─Ötno┼Ťci z zakresu rozumienia tekst├│w pisanych i s┼éuchanych ÔÇô g┼é├│wnie poprzez zadania sprawdzaj─ůce umiej─Ötno┼Ť─ç znajdywania szczeg├│┼é├│w i okre┼Ťlania kontekstu wypowiedzi ÔÇô nadawcy, odbiorcy, sytuacji i formy tekst├│w oraz doskonali┼éy reagowanie j─Özykowe w typowych sytuacjach w komunikacji ustnej. Bardzo ciekaw─ů cz─Ö┼Ťci─ů zaj─Ö─ç dla uczni├│w okaza┼éa si─Ö ta po┼Ťwi─Öcona ÔÇ×grzechom g┼é├│wnym i mitomÔÇŁ w wymowie informatyk├│w oraz b┼é─Ödom j─Özykowym notorycznie pojawiaj─ůcym si─Ö w bran┼╝y informatycznej.

Zaj─Öcia w liczbie 20 godzin lekcyjnych pomog┼éy pozna─ç m┼éodzie┼╝y sporo profesjonalizm├│w, zetkn─ů─ç si─Ö z tekstami z bran┼╝ mechatronicznej oraz informatycznej, a przede wszystkim da┼éy sposobno┼Ť─ç, aby pozna─ç si─Ö z kolegami z r├│┼╝nych klas i rozwin─ů─ç umiej─Ötno┼Ť─ç pracy w grupie oraz wsp├│┼éodpowiedzialno┼Ť─ç za wykonanie zadania.

Galeria zdj─Ö─ç: