2022/11/13

Polska jest naprawdę piękna - wycieczka klas pierwszych.

Polska jest naprawdę piękna o czym mogli się przekonać uczestnicy wycieczki do Wielkopolski w ramach programu “Poznaj Polskę “. W dniach 8 do 10 listopada 42 uczniów klas pierwszych wraz z opiekunami zwiedzało Gniezno,  Poznań, Kórnik i Wrześnię.

Trzy  dni pełne wrażeń, wspólnego bycia ze sobą  a przede wszystkim "dotknięcia”  historii początków państwa polskiego, powstania wielkopolskiego oraz poznania opowieści o ludziach i ich dziełach, którzy po utracie nieodległości podjęli się zadania dbania o polską kulturę i jej dorobek.

W pierwszy dzień dotarliśmy do Gniezna i naszą podróż w czasie rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum początków państwa polskiego. Następnie udaliśmy się do Archikatedry, miejsca koronacji polskich władców, w której spoczywają relikwie świętego Wojciecha - patrona Polski. Tam również obejrzeliśmy słynne drzwi gnieźnieńskie, jeden z najcenniejszych zabytków średniowiecznej sztuki romańskiej i poznaliśmy historię życia św. Wojciech. Po długim dniu i zakwaterowaniu, nie zabrakło siły na wieczorny
spacer na Ostrów Tumski.

Drugi dzień był w całości zarezerwowany aby zwiedzić  Poznań, poznać jego historię i najcenniejsze zabytki. W Muzeum Narodowym w Poznaniu  podziwialiśmy obrazy polskich i europejskich malarzy : Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Chełmońskiego, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego oraz jeden z cenniejszych obrazów w kolekcji  Claude'a Moneta. Wysłuchaliśmy opowieści  o jego losach z nutką historii kryminalnej w tle. Zwiedzaliśmy Poznań przenosząc się w czasy od XIII wieku, ale największe emocje wzbudziła gra terenowa szlakiem powstania wielkopolskiego z 1918 roku, w której podzieleni na 4 plutony aktywnie odkrywaliśmy jego historię i bohaterów. Zaszczytne zwycięstwo przypadło klasie 1 TC.

W ostatnim dniu naszego pobytu pojechaliśmy zwiedzić pałac w Kórniku, którego właściciele Działyńscy  i Zamoyscy mogą być wzorem patriotów, walczyli nie tylko z bronią w ręku o  Polskę, ale byli kolekcjonerami cennych zbiorów rękopisów, starodruków i wielkimi społecznikami. Ostatnim punktem było zwiedzanie Muzeum Dzieci Wrzesińskich, które w 1901 roku zorganizowały strajk sprzeciwiając się modlitwie w  języku  niemieckim i polityce germanizacyjnej.
Mogliśmy usiąść w ławkach i poczuć się jak w szkole przełomu XIX i XX wieku.

Wszystko co dobre musiało się skończyć ale pozostają wspomnienia!


Galeria zdjęć: